Poplatek na vrácení poplatku za uzavření smlouvy od jiné společnosti

Autorem návrhu je Veronika G. 934 zobrazení Nahlásit porušení podmínek

Úvěrové společnosti nabízejí zájemcům o koupi vozu v autobazarech úvěr na kupní cenu vozu. Vysoké úroky však nejsou tím jediným, co musí zákazník uhradit. Tyto společnosti si účtují za uzavření smlouvy tzv. „poplatek za uzavření“, a to ve výši několika desítek tisíc korun. Spotřebitelé o jeho účtování mnohdy ani nevědí. Mnozí se tak oprávněně zlobí a chtějí poplatek zpět. Pokud se k nim chcete připojit, přidejte se k této hromadné žalobě.


Úvěrové společnosti tento poplatek po spotřebiteli nepožadují na ruku a ani o něm se spotřebitelem individuálně nejednají. Pouze spotřebiteli navýší částku úvěru. Tedy při úvěru na automobil např. 100.000 Kč je spotřebiteli poskytnut úvěr ve výši 130.000 Kč. Úvěrová společnost pak zašle 100.000 Kč prodejci vozu a 30.000 Kč pošle sobě. Úvěrová společnost tak vlastně půjčuje spotřebiteli, aby jí mohl zpátky zaplatit. Fakticky tak spotřebitel mnohdy ani netuší, že musel za uzavření smlouvy uhradit tuto přímo astronomickou částku. Poplatek byl opakovaně kritizován odborníky i médii.

(Pokud jste poplatek hradili u jiné úvěrové společnosti, pokračujte prosím kliknutím na tento odkaz.)

Proti komu:
Různé úvěrové společnosti.
Právní základ:
Poplatek za uzavření a jeho výše se příčí dobrým mravům, jde o nepřiměřenou podmínku ve spotřebitelské smlouvě, jejímž účelem je protiprávní obcházení zákona (znevýhodňuje spotřebitele v případě předčasného splacení úvěru). Tento poplatek je také neurčitý. V případě pojímání tohoto poplatku jako poplatku rezervačního dle ustanovení § 499 ObchZ, nemohl na poplatek vzniknout nárok, neboť fakticky nedošlo k rezervaci prostředků, viz rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci sp.zn. 7 VSOL 33/2011.

Přidejte se:
Pokud chcete zpět své peníze za tento poplatek za uzavření smlouvy, připojte se.

Z médií:
iDnes.cz: Home Credit chtěl 138 tisíc za poskytnutí půjčky, nakonec couvl
Pořídili si auto za 394 tisíc. I když složili 79 tisíc v hotovosti, museli si vzít úvěr na 453 tisíc, 138 tisíc z toho totiž byl poplatek, který si naúčtoval Home Credit. Když po třech dnech nabourali a auto bylo na odpis, splátková firma dál žádala přemrštěné sumy. Nakonec však ustoupila.

Peníze.cz: Sleva při koupi ojetiny na úvěr je trik! Za sjednání úvěru dáte i 80 tisíc
Kupujte, kupujte. A kupujte na úvěr! Vyplatí se. To slibuje zákazníkům lákavá nabídka autobazarů. Rozdíly v cenách „za hotové“ a „na úvěr“ dosahují i desetitisíců korun. Ale pozor: fígl vězí v poplatku za sjednání úvěrové smlouvy. Dáte za něj i osmdesát tisíc.

Finparada.cz: Pozor na predátory v autobazarech - mega poplatek za poskytnutí úvěru
Hlavním problémem takové nabídky je, že cena auta je nízká, ale prodejce si ji vykompenzuje gigantickým poplatkem za poskytnutí úvěru.

Peníze.cz: Nepůjčujte si na auto v autobazaru, napaří vám megapoplatek
S poplatkem za uzavření úvěru můžete přeplatit cenu auta klidně o sedmdesát procent...

dTest: Sleva při financování ojetého vozu? Pouhý trik!
Při koupi ojetého vozu prodejci slibují výrazné slevy pro zákazníky, kteří využijí nabídky financování formou úvěru. Pořizovací cena vozu však může být nakonec stejná, nebo dokonce vyšší než před slevou. Autobazary, například AAA Auto, k tomuto triku využívají tzv. poplatek za sjednání úvěru.